GastroCoffee Roastery- Istanbul , Türkiye
+902124387090
info@gastrokahve.com

3.Nesil Demleme Ekipmanları

Kahve ve Gastronomi Uzmanı

3. Nesil Demleme Ekipmanları (Coffee Syphon – V60 Dripper – Chemex – Server – Cold Drip Station)

Özellikle yöresel kahvelerin hem gövde yapıları hem de aroma yapılarının daha ön plana çıktığı 3. nesil demleme ekipmanlarında kullanım kolaylığı veya tercih ettiğiniz demleme yöntemine göre ekipmanları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her metod demlemenin kendine has yöntemleri ve kahvenin tüm lezzetini fincanınıza indirecek yapısı ile filtre kahve demlemelerde farklılık yaratabilirsiniz.

COFFEE SYPHON

 

Coffee Syphon alt haznedeki sıcak suyun üst hazneye ısı ile geçerek kahvenin eklenmesi ile üst haznede demlenmesi ile demlenme işlemine başlar. Kahvenin demlenmesinin tamamlanmasının ardından ısı kaynağının kapatılarak alt haznenin soğuması ile kahve bir sifon gibi tazyik ile alt hazneye bez filtreden geçerek süzülür. Kahve posası üst haznede kalırken demlenmiş ve süzülmüş kahve alt haznede servise hazır hale getirilir.

V60 DRIPPER

V60 dripper, evinizde, cafede veya ofisinizde en kolay ve en doğru şekilde kahveyi demleyebileceğiniz ekipmanlardan biridir. Ekonomik yapısı, kahveyi aromasal olarak çok doğru demlemesi ve içim kolaylığını beraberinde getiren lezzet kısmı ile tercih edilir. Tamamen yerli üretim V60 Dripper 60 derecelik açısı, içinde suyun yerçekimi ile beraber toparlayıcı ve tüm kahveye nüfus etmesini sağlayan yivli kanal yapısı başlıca özellikleridir. Demlerken bir drip station içinde, fincanın üstünde veya demlediğiniz kahvenin durumunu daha kolay görmeniz ve sunum şıklığı bakımından bir cam server kullanmak doğru olandır. V60 demlerken mutlaka hassas terazi su ve kahve dengesi bakımından kullanılması önerilmektedir. Paket yapısı 300 adet olan özel V60 filtre kağıtları kullanılmaktadır.

CHEMEX

Chemex aynı V60 demleme yapısı ile demleme yapar. Cam bir sürahiye benzeyen yapısı ve özel filtre kağıdı ile kahvenin aroma yapısını ön plana çıkaran daha yumuşak kahvelerin demlenmesi ön plana çıkan bir tercih sebebine sahiptir. Sıcaklık değerleri aromaların daha iyi alınabilmesi için daha düşük yapılması doğru olan demleme yöntemi olarak uygulanır. 2 Cups ve 6 Cups olarak 2 boyuta sahiptir.

COLD DRIP STATION

Cold Drip Station, kahvenin 8 saat-12 saat aralığında demlenmesi ile oluşan sert bir öz demleme metodu olarak tanımlanır. Soğuk demlemedeki ana özellik uzun demleme süresinde her saniye 1 damla kahvenin üzerine düşen üst haznedeki buzlu su ile oluşur. kahvenin yeteri kadar ıslanması sonunda en altta bulunan demlenme haznesine kahve demlenir. Ortalama olarak 1 hafta-10 gün doğru muhafaza ile tazeliğini korur. (Ağzı kapalı cam şişelerde buzdolabında saklama koşulu ile)